Турбоінженірінг

турбоінженірінг Потужність турбованого бензинового двигуна набагато більша ніж в аналогічного по об'єму атмосферного двигуна. Це пов'язано з тим, що в камеру згорання попадає більше паливно-повітряної суміші. Це все відбувається через турбокомпрессор, котрий в парі з інтеркулером, вестгейстом та перепускним клапаном забезпечують надлишок повітря в камері згорання - надув! При правильній настройці та пониженому степені стиску майже будь-який атмосферний інжекторний двигун можна зробити в два рази потужніший на 1 барі надуву. Переробка атмосферного авто в турбований - досить складний та тривалий процес. Для досягнення очікуваного ефекту та правильної довговічної роботи турбодвигуна, потрібно змінити багато вузлів автомобіля. Це паливна система, блок управління двинуном, впускна та випускна система, система охолодження, зчеплення, гальма.

Турбокіти

турбокіти На найпопулярніші автомобілі, котрі надаються турбуванню, вже існують багато різних турбокітів американських, японських та європейських виробників. Більшість з цих кітів (комплектів) підходить для встановлення на стандартні атмосферні автомобілі. Попри це, всеодно доробка паливної системи та перепрошивка блоку управління двигуном - необхідна. Ці стандартні турбокіти, як правило, зроблені для широкого загалу та не розроблені для досягнення максимально можливої потужності. Більш ефективні турбокіти - так звані "кастом мейд" (custom made). Це турбокіт розроблений під окремий автомобіль з врахуванням всіх побажань замовника. Такі турбокіти розробляють наші фахівці використовуючи комплектуючі кращих світових виробників. Якщо на певний автомобіль готових рішень по турбокітам не існує - ми проектуємо та виготовляємо його в себе.

Турбо тюнінг

турбо тюнінг Турботюнінг - це тюнінг турбованих автомобілів. Підвищення їхньої потужності за рахунок збільшення турбокомпресора на більш продуктивний та сучасний. Також ми займаємось турбо "апгрейдом" (turbo upgrade) заміна внутріжніх картриджів, роторів, крильчаток турбокомпресора, гарячих та холодних частин турбін на більш продуктивні. Дуже часто можливо підняти на 20%-30% потужність турбокомпресора не замінюючи її повністю, а замінюючи тільки внутрішні елементи. При не існуючих готових рішеннях для тюнінгу певних турбокомпресорів - ми можемо самі спроектувати та зробити для Вас турбо "апгрейд" з використанням провідних комплектуючих та сучасних технологій.

будова турбокомпресора В легкових автомобілях турбокомпресор (англ. turbocharger) використовується у системах турбонаддування з метою покращення характеристик за рахунок нагнітання повітря або паливо-повітряної суміші у двигун внутрішнього згоряння за рахунок енергії вихлопних газів. Турбокомпресор підвищує тиск у впускній системі двигуна, в результаті чого збільшується маса повітря, яке надходить у камеру згоряння, що дозволяє забезпечити приріст потужності двигуна до 30-40%. Турбокомпресори, що використовуються в автомобільних двигунах, найчастіше (з міркувань мінімізації масо-габаритних параметрів) виконуються за двоконсольною схемою з опорами, які розташовуються між дисками компресора і турбіни. Вал обертається у підшипниках ковзання. Використовуються підшипники плаваючого типу, тобто вони мають зазор як з боку корпусу, так і валу. Підшипники змащуються моторною оливою системи змащення двигуна. Олива подається по каналах в корпусі підшипників. Для герметизації масла на валу встановлені защільнювальні кільця. У деяких конструкціях бензинових двигунів для поліпшення охолодження додатково застосовується рідинне охолодження турбонагнітачів. Корпус підшипників турбонагнітача включений у двоконтурну систему охолодження двигуна. Вихлопні гази надходять у корпус і спрямовуються на лопатки турбінного колеса, яке набирає високих обертів (до 250000 об/хв), обертаючи при цьому робоче колесо компресора. Відпрацьовані гази після турбінного колеса покидають турбіну через осьовий отвір і відводяться у випускну систему. Турбіна працює в умовах високих температур, тому її елементи виготовляють з жароміцних матеріалів (залізо-нікелевих сплавів та сталей). Продуктивність турбокомпресора переважно визначається розміром і формою турбіни. У загальному випадку, чим більшою є турбіна, тим вищою буде продуктивність компресора. Але при малих обертах двигуна компресор не спроможний забезпечувати потрібну продуктивність, у результаті чого спостерігається турбозатримка або «турбояма» (англ. turbolag) при збільшенні навантаження на двигун, що обумовлює відставання зростання вихідної потужності у відповідь на зміну тиску відпрацьованих газів. Малий за розмірами турбокомпресор розкручується до номінальної швидкості значно швидше, зате має меншу продуктивність. Детальніше про основи турбонадуву Ви можете прочитати на нашому форумі основи турбонадуву

ajax
ajax

продуктивність & тюнінг, технічний тюнінг, турбоінженірінг, спортивні авто, про нас, преса про нас, наша станція, наш магазин, наші гонки, проекти, бренди, форум, контакти