Продуктивність та тюнінг

Продуктивність будь-якого автомобіля насправді є спеціально заниженою. Це зроблено для безпроблемної експлуатації автомобіля в гарантійний термін, виробники використовують прості елементи та деталі, які не завжди надаються до тюнінгу, тим самим здешевлюючи вартість автомобіля. Майже завжди, в будь-якому автомобілі можна підвищити його продуктивність, потужність, чіткість підвіски, гальмівної системи, системи керування, жосткість кузова тощо. Підвищення потужності двигунів внутрішнього згорання, насамперед, починається зі збільшення січення "дихальних" магістралей двигуна: впускна та випускна система. Ще однією з важливих тем тюнінгу двигунів є такзваний - чіптюнінг, коректування вприску палива та кутів запалення в камерах внутрішнього згорання. За допомогою цього підвищують коефіцієнт корисної дії

Система впуску

Впускна система двигуна внутрішнього згоряння — сукупність пристроїв, що призначена для підготовляння та підведення свіжого повітря або паливо-повітряної суміші до циліндрів. У двигунів із зовнішнім сумішоутворенням система впуску бере на себе функції сумішоутворення. Поняття «впускна система» з'явилось з розвитком конструкції двигунів внутрішнього згоряння, особливо з появою системи безпосереднього впорскування пального. Обладнання для живлення двигуна повітрям перестало бути просто повітропроводом, а перетворилося на окрему систему. У своїй роботі система впуску взаємодіє з багатьма системами двигуна та автомобіля в цілому, в тому числі з системою впорскування, системою рециркуляції відпрацьованих газів, системою уловлювання парів бензину, вакуумним підсилювачем гальм тощо. Взаємодію перерахованих і ще низки інших систем забезпечують відповідні електронні блоки керування (англ. electronic control unit, ECU). Повітряні фільтри призначення для очищення від пилу повітря, яке подається у двигун. Пил, який потрапляє у двигун суттєво прискорює зношування поверхонь тертя. Повітряні фільтри повинні забезпечити якісне очищення повітря від пилу, мати малий гідравлічний опір, бути надійними і зручними в експлуатації та обслуговуванні, мати компактні розміри. За способами очищення повітря фільтри поділяються на інерційні, фільтрувальні та комбіновані. Крім того, перші два типи можуть виконуватись із сухими або мокрими (змоченими оливою) фільтрувальними елементами.

На переважну більшість сучасних автомобілів існують готові рішення систмем впуску. Щоб спростити попадання повітря в двигун можна поставити фільтр нульового опору в штатний корпус повітряного фільтра. Але це ріщення в основному приміняється тільки для заводських автомобілів зі стандартною випускною системою. Якщо випускна система змінена на більш продуктивну - то обов'язково встановлювати комплект впуску (intake kit, short ram) з конусним або грибоподібним фільтром з вхідним патрубком збільшеного діаметру. Такі системи робляться виробниками фільтрів на більшість автомобілів. Ця система може мати в комплекті термозахист, повітрезабірник і т.д. Системи такого типу здатні пропускати на 20-30% повітня додаючи 2-5% до потужгості авто.

Система випуску

Випускна система або система випуску відпрацьованих газів або вихлопна система (англ. exhaust system) — система транспортного засобу з двигуном внутрішнього згоряння, що призначена для відводу відпрацьованих газів з циліндрів двигуна, їх охолодження, зменшення шуму та покращення екологічних показників вихлопу. Складається з випускного колектора, каталітичного конвертера та глушника. Згорання паливно-повітряної суміші в циліндрах двигунів внутрішнього згоряння відбувається вибухово, і в результаті якого утворюються великі об'єми газів, які штовхають поршень і змушують колінчастий вал двигуна обертатися. Однак ці гази після робочого циклу повинні видалятися з циліндра, щоб їх місце зайняла нова порція паливно-повітряної суміші. Завдання відведення відпрацьованих газів вирішує випускна система двигуна. Також, ця система вирішує і іншу важливу задачу — зниження шумності двигуна. Продукти згоряння паливно-повітряної суміші знаходяться в циліндрі під великим тиском і при відкритті випускного клапана стрімко вириваються в атмосферу — відбувається гучний хлопок. Проте в одному циліндрі кожну секунду навіть на холостих обертах відбувається близько десятка циклів, тому хлопки при відкритті клапана зливаються в постійний шум високої інтенсивності. З цим шумом і бореться випускна система двигуна, яку в побуті часто називають просто глушником.

Випускний колектор забезпечує безпосереднє відведення відпрацьованих газів, а також продування циліндрів двигуна. Форма і розміри випускного колектора разом з приймальними трубами визначають характер коливального процесу відпрацьованих газів у випускній системі, і в підсумку впливають на потужність і крутний момент двигуна. Кожна труба колектора має певну довжину і переріз, що дозволяє добитись утворення стоячих хвиль при різних частотах обертання двигуна. Коливальний процес відпрацьованих газів у випускній системі повинен бути узгоджений з коливальним процесом паливно-повітряної суміші у впускній системі. Це є необхідним для ефективного продування циліндрів та забезпечення оптимальної роботи двигуна у різних режимах. На випускний колектор припадає найбільше температурне навантаження, тому він виготовляється, зазвичай, з жароміцних сплавів. Випускний колектор закінчується жорстко закріпленими на ньому приймальними трубами випускної системи.

Тюнінгові або спортивні випускні системи - відрізняються діаметром січення труби та глушників (більш ефективні, маюсть більшу пропускну здатність), якістю компонентів та матеріалів (переважно робляться з нержавіючої сталі та з дуже якісними базальтовими наповнювачами). Будь-яка спортивна випускна система завжди буде більш голосною ніж заводська система. Навіщо встановлювати спортивну випускну систему? Спортивна система випуску відрізняється продуктивністю - помітно підвищує потужність, змінює звук на характерно "басовитий", який є справді дивовижним, стильний агресивний та витончений вигляд котрий приносить відчуття істинної радості.

• Покращує продуктивність та динаміку авто;
• Гостріший відклик на педаль газу, плавніше гальмування двигуном;
• Істотне зниження ваги порівняно з оригінальною випускною системою;
• Високоякісна авіаційна нержавіюча сталь, якісне довговічне наповнення глушників;
• Системи низького тиску для максимальної потужності - без втрати тяги на низьких оборотах;
• Відповідально розроблені і спроектовані під кожен автомобіль

ajax
ajax

продуктивність & тюнінг, технічний тюнінг, турбоінженірінг, спортивні авто, про нас, преса про нас, наша станція, наш магазин, наші гонки, проекти, бренди, форум, контакти